IV Forum Prawa Procesowego Cywilnego. Aktualne problemy praktyki sądowej w postępowaniu cywilnym

18 listopada br. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Wydawnictwo C.H.Beck i Ośrodek Naukowo – Szkoleniowy przy Krajowej Radzie Komorniczej zapraszają na IV Forum Prawa Procesowego Cywilnego, które odbędzie  w Łodzi w trybie hybrydowym. Patronat nad wydarzeniem objęła Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.

9 wybitnych prelegentów – 3 panele dyskusyjne – 9 eksperckich prezentacji.

Udział online lub stacjonarnie.

W tym roku Forum będzie poświęcone aktualnym problemom praktyki sądowej w postępowaniu cywilnym z uwzględnieniem zmian kodeksu postępowania cywilnego, których projekt po pierwszym czytaniu w Sejmie skierowano do podkomisji stałej (druk nr 2650).

Problematyka objęta tytułem poszczególnych wystąpień Referentów, z jednej strony nawiązuje do regulacji wprowadzonych ostatnio w obrębie postępowania cywilnego i których projekt zmian został przekazany na drogę legislacyjną, z drugiej zaś – dotyczy zagadnień procesowych wyłaniających się szczególnie w ostatnim czasie na tle skargi pauliańskiej.

W trakcie dwóch pierwszych paneli IV Forum zostaną omówione zagadnienia stanowiące filary ostatnich nowelizacji prawa procesowego cywilnego i budzące największe kontrowersje. Postępowanie cywilne od wielu lat jest nieustannie poddawane przemianom. Dokonane w tym okresie przeobrażenia są rezultatem zarówno zmian przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz innych aktów prawnych, jak i wprowadzanego w życie ustawodawstwa anty-covidowego. Jednoczesne poprawianie licznych instytucji procesowych nie przekłada się na tworzenie jasnych i spójnych regulacji. Najnowsze nowelizacje, ze względu na liczne mankamenty, powodują szereg wątpliwości i trudności w stosowaniu nowych przepisów. Rodzi to potrzebę poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak należy je rozumieć w praktyce. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom praktyki podczas tych paneli po raz pierwszy omówieniu zostanie poddany najnowszy projekt zmian KPC, a w szczególności regulacji dotyczących problematyki IV Forum.

Podczas ostatniego panelu zostaną przedstawione wszystkie aspekty procesowe skargi pauliańskiej. Zagadnienia procesowe wyłaniające się na tle tej skargi od lat wywołują wielorakie spory, które ostatnio – poprzez wypowiedzi judykatury – stały się szczególnie aktualne. Dotyczą one w szczególności charakteru powództwa o uznania czynności prawnej za bezskuteczną czy też skutków wyroku uwzględniającego skargę pauliańską. Problemy nie omijają również egzekucji sądowej z korzyści majątkowej uzyskanej przez osobę trzecią.

Więcej szczegółów i rejestracja: https://www.akademia.beck.pl/szkolenie/1153-iv-forum-prawa-procesowego-cywilnego-aktualne-problemy-praktyki-sadowej-w-postepowaniu-cywilnym