Aktualności

Jubileuszowa X edycja Adwokackich Mistrzostw Polski w Żeglarstwie - Węgorzewo 2015

Miło nam poinformować, że Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adw. Paweł Rybiński objął Honorowy Patronat nad jubileuszową X edycją Adwokackich Mistrzostw Polski w Żeglarstwie - Węgorzewo 2015. Komandorem Mistrzostw jest adw. Anisa Gnacikowska.

Mistrzostwa odbędą się w terminie 27 - 30 sierpnia 2015 roku. W pierwszym dniu Mistrzostw odbędą się Regaty o Puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie liczone także do klasyfikacji ogólnej.

Wykaz kandydatów do wpisu na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie

Wykaz nr 24/15

Wykaz nr 25/15

Wykaz nr 26/15

Wykaz nr 27/15

Komunikat w sprawie nowych legitymacji dla adwokatów i prawników zagranicznych z UE

Listy adwokatów, których legitymacje wpłynęły do biura ORA:

Postulat Dziekana Izby Adwokackiej w Warszawie zrealizowany w Senacie

Dziekan Izby Adwokackiej w Warszawie adw. Paweł Rybiński ma przyjemność poinformować, że wskutek działań członka Izby Adwokackiej w Warszawie, Senatora RP adwokata Aleksandra Pocieja zmieniono projekt ustawy o nieodpłatnej przedsądowej pomocy prawnej, powierzając tę pomoc jedynie profesjonalistom a nie jak planowano dotychczas także absolwentom prawa z trzyletnim doświadczeniem.

Wczoraj Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrywała projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu i przedstawionej argumentacji Senatora i zarazem adwokata Aleksandra Pocieja, który zgłosił szereg poprawek, Komisja wyeliminowała z projektu możliwość udzielania porad prawnych w ramach systemu przez inne osoby niż adwokatów, radców prawnych lub doradców podatkowych. Wcześniej komisja przegłosowała poprawkę senatora dotyczącą zakazu sporządzania pierwszego pisma procesowego przez magistrów prawa z trzyletnim doświadczeniem.

Informacja ta cieszy szczególnie, gdyż wpisuje się w akcentowany od dawna przez Izbę Adwokacką w Warszawie postulat rzeczywistej, a nie pozornej ochrony prawnej obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomnijmy, iż przed miesiącem Dziekan Izby Adwokackiej w Warszawie adw. Paweł Rybiński ocenił jako rzecz wysoce ryzykowną pozostawienie doradztwa prawnego na rzecz obywateli nieprofesjonalistom.

- Prawnik bez aplikacji jest jak absolwent medycyny bez specjalizacji. To wtedy nabywa kluczowych kompetencji, by mądrze pomagać i nie czynić szkody. Wprowadzenie na masową skalę prawników – amatorów do systemu świadczenia pomocy prawnej wywróci wypracowane latami zasady i wymagania do spełnienia. Będą oni działali bez żadnej weryfikacji. Przestrzegamy przed konsekwencjami takiej zmiany. Naszym zdaniem efekt będzie odwrotny do zamierzonego, a Polacy zapłacą wysoką cenę za błędy, brak wiedzy i doświadczenia „darmowych” doradców. Darmowych pozornie, bo kosztujących przecież nas wszystkich ponad pół miliarda złotych. Przeznaczenie tak dużej kwoty na fikcyjną „pomoc” to w mojej opinii zmarnowanie publicznych pieniędzy – przestrzegał przed miesiącem Dziekan adw. Paweł Rybiński.

Dzięki zaangażowaniu Senatora Aleksandra Pocieja uda się pół miliarda złotych wykorzystać lepiej, dając Polakom prawdziwie fachową pomoc prawną.